9 Şubat 2010 Salı

Merkür seni bekliyorum...

Çocukluğumun bildik tınısıdır, tüm üreticiliği, sevgisi, sıcaklığı ve şevkat dolu elleriyle dört duvarı yuva yapan annemin emektar dikiş makinasının tıkırtısı.
O makinadan neler çıktı. Paltolar, bluzlar, pantolanlar, etekler, tulumlar, döpiyesler.. Hafızam görüntülerle kodlanmıyor sanırım. Bir melodi, bir koku hatıraları saklandığı derin kuyulardan çekip çıkarabiliyor.
Annemin maharetli ellerinde oluşmayı bekleyen yeni alınmış kumaşın kokusu, iğne kutusunda ki mıknatısın şekli, makinanın pedalı, Burda dergisinin patronlarından çıkarılan kalıplar, bol teğel ve annemin makinadan uzak durayım, oyalanayım diye elime verdiği, yepyeni kırmızı ruju kırışım.
Hepsi, tüm çocukluğum, bir sesle gözümün önüne geliverdi birden. Kıskançlıkla süzülen kırmızı paltom, mor tulumum, pembe eteğim ceketim, siyah kadife takımım ve daha bir sürü kıyafetim. Bazen düşünüyorum da bukadar yetenekli bir anneye sahipken acaba ben neden bundan hiç nasiplenememişim. Benim yaratıcılığım eşarplarla yaptığım saçma sapan komik tasarımlardan ileri gidemedi.
Tatil boyunca annemle geçirdiğim günler sonunda onunla beraber bir Akşama Doğru Nüket Duru izleyicisi oldum çıktım. Sakin sakin sohbet eden, yıllandıkça güzelleşen ve yaşsızlaşan Nükhetciğim, dolu dolu sesiyle arada sölediği şarkılarla en izlenebilir kadın programını yapıyor sanırım buaralar. Bilenler bilir hiç aram yoktur burçlarla aslında, balık olunca nolur, ikizler insanı(!) nasıl biridir bu kategorizeleri pek bildiğim söylenmez. Anca deneyimlediğim birşeyler varsa bu genellemelere katılabilir. 'Hımmm evet gerçektende tanıdığım bütün yaylarda öyle ya..' gibi. Ötesine gidemez yorumlarım hatta bu ay kovaları şu bekliyor dendiğindede dikkate alıp dinlemem, olacağınada inancım yoktur zaten.
Evde hiç bir şey yapmadan geçirdiğim kendimi nadasa aldığım şu dönemde sanırım ki geleceğimde bir heyecanın var olduğunu duyma isteğim bir beklentimin olması öyle ağır bastı ki kulak dikilip dinledim Duru'nun programında ki astrologu: "Verimli ve başarılı çalışmalar yapabileceğiniz bir dönemde bulunuyorsunuz...Hafta ortasından yani perşembeden itibaren Merkür kova burcuna geçiyor. Olumlu ve yaratıcı bir dönem başlıyor. Kafınız bir çok düşünceyle karışık karar veremiyorsunuz fakat iş hayatınız hakkında ki bu düşünceler Merkür'ün etkisiyle ortaya çıkan yaratıcılık sonucu çözülecek." Duyduğum an "amiiiiinnnn.." dedim canı gönülden.
Mezun olmama çeyrek kala kendimi aradığım şu günlerde, neyse yeteneğim çıksın istiyorum artık ortaya.
Merkür'ü heyecanla bekliyorum, benden habersiz, burdan bilmem kaç ışık yılı uzakta olan bir gezegene umut bağlıyorum.
Ve diyorum ki; Ey Merkür gel geleceksen artık!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder